fbpx

Jak zostać trenerem personalnym?

podstawy treningu kurs, szkolenie podstawy treningu

Jak zostać trenerem personalnym? To pytanie jest często zadawane, aczkolwiek okazuje się, że odpowiedź na nie jest stosunkowo złożona.

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z rangi i odpowiedzialności jaką niesie ze sobą praca trenera personalnego. Jak sama nazwa brzmi – trener personalny – to osoba, która odpowiada za jednostki treningowe swoich klientów. Ale nie tylko. Zadaniem trenera personalnego jest wsparcie również ze strony dietetyki, suplementacji, a także aspektu zdrowotnego. Klientami okazują się być często nie tylko osoby zainteresowane poprawą kondycji czy sylwetki, ale również obecnego stanu zdrowia.

Po pierwsze – zadbaj o wiedzę.

Jak wiadomo, jest to praca z ludźmi, o różnej budowie ciała, odmiennej genetyce, o odmiennych predyspozycjach, o różnym stażu treningowym, ale i o różnych celach i motywach względem treningów, które decydują się podjąć z trenerem personalnym.

Postać trenera osobistego powinna więc być mentorem prowadzącym Klienta do założonych przez niego celów. Trener powinien być osobą o bardzo szerokim zakresie wiedzy, bo brak jakiegokolwiek z czynników wchodzących w zakres pracy trenera, może być ryzykowny i niepewny nie tylko dla potencjalnych efektów treningowych Klienta, ale również dla jego stanu zdrowia.

Braki i luki w wiedzy mogą dotknąć również samego trenera, gdyż idąca za nim negatywna opinia może nieść poważne konsekwencje w kontekście dalszej pracy. Dlatego tak ważne jest, aby trener był wykształcony na różnych płaszczyznach, w skład których wchodzi dietetyka, suplementacja, trening funkcjonalny, trening na taśmach w zawieszeniu, trening siłowy, trening medyczny, cross trening oraz warsztat pracy (związany z wywiadem z Klientem, metodyką prowadzenia podopiecznego jak i właściwym podejściu do tematu).

Po drugie – odpowiedzialność.

Praca trenera personalnego jest bardzo odpowiedzialnym stanowiskiem i wiedza wymagana w ramach jej realizacji, musi być na tyle szeroka, aby klientom nie groziło niebezpieczeństwo, wynikające z nieodpowiednio dobranego treningu czy diety. Mało tego, to właśnie trenerzy personalni stawiani są w roli fizjoterapeuty. O tyle, o ile kwestia zabiegów związana z medycyną pozostaje w dalszym ciągu w rękach fizjoterapeutów, to jednak trenerzy personalni odpowiedzialni są za właściwy trening mający na celu powrót do zdrowia i formy, a także diagnozy, które można porównać do lekarza internisty.

Niemniej jednak, wiedza trenera czy to z zakresu anatomii czy urazów sportowych musi być na tym samym poziomie co u fizjoterapeuty. Przecież nikt nie może rozpisać odpowiedniego treningu swojemu klientowi, nie zdając sobie konsekwencji z odniesionego wcześniej urazu.

Zdrowie klienta oraz efekty treningów zależą więc w dużej mierze od osoby trenera personalnego więc pytanie “jak zostać trenerem personalnym?” należy zamienić na tezę “czy nadaje się na trenera personalnego?”.

Praca trenera personalnego polega na kontakcie z ludźmi, którzy jak wiadomo mają różne charaktery. Cierpliwość i odpowiednie, zindywidualizowane podejście metodyczne, podparte oczywiście szeroką wiedzą jest złotym środkiem na sukces. Trener personalny powinien być pewną siebie osobą, a nawiązując kontakt bezpośredni ze swoim klientem powinien zostać jego mentorem o charakterze dobrego, troskliwego znajomego, którego kontakt nie urywa się po wspólnej sesji treningowej.

Niemniej jednak, aby rozpocząć przygotowania do pracy o charakterze trenera osobistego należy rozpocząć własny zindywidualizowany trening i zacząć pracę nad samym sobą. Kiedy przyjdą efekty, to znak, że jest dalszy potencjał, by szkolić innych. Nikt nie będzie lepszym trenerem dla obcej osoby, niż trener własnego “ja”. Oczywistym jest budowanie własnego autorytetu w postaci efektów pracy nad własnym ciałem.

Zatem, aby zacząć pracę trenera osobistego, najpierw należy żyć tą pasją, uczyć się własnego ciała, poznać tajniki związane z anatomią oraz dietą, a następnie przejść specjalistyczne szkolenie, które nie tylko zagwarantuje uprawnienia trenerskie, ale przede wszystkim wzbogaci warsztat zawodowy.

Po trzecie – wymagania względem Prawa Polskiego.

Wymagania prawne: kolejna ważna rzecz! Nie daj się oszukać i zapisać na kurs w konkurencyjnych centrach szkoleniowych jeżeli:

a) nie masz ukończonego 18 roku życia

b) nie masz średniego wykształcenia

c) Twój stan zdrowia uniemożliwia udział w kursie

Wydanie dokumentacji osobie nieletniej lub bez średniego wykształcenia jest NIEZGODNE z polskim prawem i Ustawie o uwolnieniu zawodu trenera. Taka osoba nie posiada prawa do wykonywania zawodu i w przypadku kontroli lub incydentu, odpowiada karnie. Jedyną opcją może być wydanie przez placówkę pisma o udziale w kursie, jednak uprawnienia mogą zostać wydane po spełnieniu punktów a) b) c).

Prosimy również pamiętać, że jeżeli ktoś zamierza wybrać e-kurs lub szkolenie o niższej jakości i mniejszym wymiarze godzin, tak naprawdę już na starcie wiele traci. Bo nic nie jest w stanie zastąpić kompleksowego szkolenia, o rozbudowanym programie kursu obejmującym kompleks pracy trenera osobistego, a w dodatku przekazanym przez doświadczoną i utytułowaną kadrę w ramach ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH.

Jeżeli więc szukasz kursu dającego Ci wiedzę i tajniki pracy trenera, a nie tylko bezwartościowego skrawka “papieru”, sprawdź naszą ofertę oraz zapoznaj się z rozbudowanymi modułami szkoleniowymi. Dlaczego to tak istotne? Jak wyglądają nasze kursy i szkolenia oraz jaka atmosfera na nich panuje? Film poniżej.

Jeśli chcesz wzbogacić się w wiedzę oraz pozyskać uprawnienia zapisz się na nasz kurs trenera personalnego w Akademii Mistrzostwa Sportowego. Pod okiem doświadczonych, wieloletnich i utytułowanych wykładowców, z pewnością posiądziesz tajniki wiedzy związane z pracą trenera i przygotujesz się w możliwie najlepszy sposób do samodzielnej i wymagającej, ale jakże atrakcyjnej i cenionej na rynku pracy. Naszą kadrę stanowią Mistrzowie Polski, Mistrzowie Europy oraz Mistrzowie Świata. Gwarantujemy najwyższy poziom szkoleniowy w Polsce oraz jakość oferowanych usług szkoleniowych.

Dołącz do grona naszych kursantów jakimi są Daniel Majewski, Marita Surma, Adam Piwko, Remigiusz Pezda, Sandro Solowiej i wiele, wiele innych osób, które zasłynęły w branży po naszych kursach i szkoleniach.

A co jeżeli nie masz pewności czy poradzisz sobie na tak zaawansowanym kursie trenerskim? Dla wszystkich z Was, którzy chcieliby się rozwijać i kształcić w kierunku pracy trenera, ale czują się na siłowni niepewnie, nie mają podstawowej wiedzy odnośnie form treningowych, techniki wykonywanych ćwiczeń, fundamentalnej wiedzy z zakresu anatomii, suplementacji czy dietetyki, nasza Akademia przygotowała specjalną ofertę, jakim jest szkolenie z podstaw treningu. Szczegółowe informacje o ofercie znajdziesz tutaj.

Jest to doskonała okazja, by zdobyć wiedzę umożliwiającą swobodne funkcjonowanie na zaawansowanym kursie trenerskim, który w naszej Akademii stawia na najwyższą jakość, za którą odpowiadają takie gwiazdy polskiej sceny fitness jak Paweł Głuchowski, Dawid Bukiel, Bartosz Leoniewski, czy też fizjoterapeuta Narodowej Kadry Olimpijskiej, Marek Purczyński.

Sprawdź też opinie o nas 🙂

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Akredytowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Trenerów Personalnych
we Wrocławiu

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

    Napisz do nas

    Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.