Każda dyscyplina sportu niesie za sobą ryzyko wystąpienia kontuzji. Bolesne urazy, a także różne dysfunkcje związane z mięśniami i narządami ruchu, to częste przypadłości u osób trenujących intensywnie i systematycznie. Samodzielne uporanie się z problemem często bywa trudne i czasochłonne. Co więcej, może wiązać się z powikłaniami. Na szczęście istnieje skuteczna, bezbolesna i bezpieczna metoda, która szybko uśmierza ból i leczy kontuzje. Dlatego, jeśli zmagasz się z jakimś urazem, wartobyś zainteresował się tapingiem.
Czym właściwie jest taping?
Taping, zwany także kinezjotapingiem, to nowoczesna metoda oklejania obolałych miejsc za pomocą sztywnych plastrów. Są to plastry bawełniane o parametrach zbliżonych do właściwości naszej skóry. Przykleja się je w celu łagodzenia bólu, poprawy funkcjonowania struktur mięśniowo – powięziowych oraz uzyskania odpowiedniego napięcia skóry i utrzymania prawidłowej postawy ciała.
Ponadto, taping przyśpiesza krążenie krwi, pomagając tym samym w leczeniu ubytków po przebytych urazach. Plastry nie uczulają, dobrze się trzymają (są wodoodporne) i nie ograniczają ruchów.
Warto także dodać, że wbrew krążącym teoriom, kolor plastra nie ma wpływu na jego właściwości. Działanie, struktura oraz parametry plastra są takie same, niezależnie od barwy.
Taping – zasady działania
Taping znajduje zastosowanie po różnego rodzaju kontuzjach i urazach wywołujących silny, przewlekły ból. Należą do nich m.in.: bóle kręgosłupa, kolan, barków, łydek czy nadgarstków. Tapy wykazują działanie przeciwbólowe oraz rozluźniające.
Zaleca się stosowanie plastrów przy nadmiernym napięciu mięśniowym u osób aktywnych fizycznie, a także, jako doraźną pomoc np. przy bolesnych skurczach. Taśmy rehabilitacyjne można także stosować profilaktycznie, aby uniknąć kontuzji.
Można powiedzieć, że plastry do tapingu mają działanie wielowymiarowe. Wpływają zarówno na układ limfatyczny, układ krążenia, mięśnie, jak i stawy, łagodząc dolegliwości bólowe powstałe na skutek choroby bądź urazu tych struktur.
Zasada działania plastrów jest dość prosta, a mianowicie po prawidłowym przyklejeniu powodują uniesienie naskórka, co zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami i osłaniającą je powięzią. Ma to przełożenie na lepszą pracę układu limfatycznego – chłonka może krążyć sprawniej. Zachodzi więc naturalny drenaż limfatyczny, który wpływa na zniesienie obrzęku oraz przyspieszenie regeneracji tkanek. Plastry pomagają także przywrócić prawidłowe napięcie mięśniowe, zredukować skurcze i poprawić ich zakres ruchu.
Rodzaje plastrów do tapingu
Wyróżnia się dwa rodzaje plastrów do tapingu: elastyczne i nieelastyczne. Różnica między nimi jest taka, że te nieelastyczne mocniej stabilizują miejsce urazu, odciążając stawy. Z koleitaśmy elastyczne lepiej działają na obrzęknięte miejsca, zmniejszając odczucia bólowe poprzez poprawę krążenia krwi. Jednak u obu przypadkach taśmy rozciągają się tylko w jednym kierunku.
Taping – jak powinno wyglądać plastrowanie
Ciało należy wcześniej odpowiednio przygotować. Trzeba pamiętać, że skóra musi być sucha.Nie może być natłuszczona żadnym balsamem lub olejkiem. Ponadto, jeśli plaster będzie przyklejany w miejscu owłosionym, należy je wydepilować. Warto także zmierzyć wybraną część ciała, by dobrać odpowiednią długość tapa. Następnie można przystąpić do przyklejania.
Jednak żeby efekt leczniczy był możliwie jak największy, warto, by plastry naklejała osoba z doświadczeniem, np. fizjoterapeuta lub trener personalny. Nie warto ryzykować – tylko osoba,która ma niezbędną wiedzę w tym zakresie, zagwarantuje właściwe działanie plastra, który faktycznie poprawi stan zdrowia.
Wiedzę z zakresu tapingu można zdobyć na zajęciach organizowanych przez naszą Akademię.Szczegóły dostępne są tutaj: kurs tapingu.
Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]
Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]
Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]
Akademia Mistrzostwa Sportowego
Akredytowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Trenerów Personalnych we Wrocławiu
Szanowni Studenci,
Ministerstwo Sportu i Turystyki nadało Akademii Mistrzostwa Sportowego uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji z prowadzenia procesu treningu personalnego oraz zajęć grupowych form fitnessu na poziomie EQF3 i EQF4 europejskich ram kwalifikacji. Jesteśmy szanowaną w Polsce placówką szkoleniową posiadającą takie uprawnienia.